Basın´dan Arşivler

BASINDAN ARŞİVLER


TÜRKİYE GAZETESİ 11 Haziran 1995


Resmi büyültmek için tıklaGurbette Örnek Dayanışma (HALİL CÜMEN)


Bir süre önce Hagen´de kurulan NRW Bölgesinde faaliyetlerine başlayan Ömerhacılı Birlik`in Yönetim Kurulu ve Kurucu Üyeleri dayanışma gecesinde objektifimize poz verdiler.

BOCHUM- Avrupada yaşayan vatandaşlarımız yeni nesil gençlerimize daha iyi imkanlar hazırlamak, vatandaşlarımıza sosyal ve kültürel alanlarda hizmet götürmek maksadıyla kurdukları dernekler etrafında, gurbette birlik ve beraberliğin en güzel örneğini oluşturuyorlar. Almanya ve Avrupa`nın değişik ülkelerinde yaşayan Kırşehir`in Ömerhacılı Kasabası vatandaþlarımız, başkanlık sistemi olmayan dernek kurdular. Ömerhacılı Birlik tarafından düzenlenen Bochum-Harpen`deki dayanışma gecesinde Avrupanın değişik ülkelerinden çok sayıda Ömerhacılı katılarak, birbirleriyle hasret giderdiler. Gecenin ilk açılıþ konuşmasını yapan dernek kurucu üyelerinden Şaban Can Avrupa ülkelerine çalıþmak için gelen vatandaşlarımızın aile ortamlarını kendi kültürümüze tamamen ters bir toplum içinde kurduklarını belirtti.


TÜRKSES GAZETESİ Ekim 1995Resmi büyültmek için tıkla


Gurbette Dayanışma Örneği


Avrupa´da yaşayan vatandaşlarımızdan Kırşehir-Kaman Ömerhacılı Kasabası halkı, gurbette yaşamanın birlikte getirdiği zorluklara daha acil çözüm bulmak için dernekleşme yolunu seçtiler. Hamburg´ta bir araya gelen Ömerhacılılar, siyasi olmayan derneklerini tanıtmak için kolları sıvadılar.

EMİN SAĞLIK Hamburg(Türkses)

Tıpkı eskiden kendi kasabalarında olduğu gibi Avrupa´da da birlik ve beraberlik içinde yaşamanın önemli bir unsur olduğunu savunan Ömerhacılılar, siyasi olmayan ilginç bir dernek kurdular.

Bir süre önce Hagen´de kurulan ve Ömerhacılı Birlik adını alan derneğin kurucu üyeleri bir dayanışma gecesi düzenleyerek, Birliğin faaliyetleri ve amaçları hakkında bilgi verdiler.

Yaşlı ve genç nesli kaynaştırarak, hemşehrilik bağlarının kopmamasını sağlamak amacında olan Ömerhacılı Birlik, düğün, nişan, bayram ve özel günlerde Avrupa´da Ömerhacılıları bir araya getirmeyi planlıyor. Birliğin kurulmasında büyük gayret gösteren Saim Yıldırım, gazetemize yaptığı açıklamada amaçlarını söyle sıraladı: "Derneğimiz için ilk adımı atarak, yüreğimizdeki oluşan yardımlaşma kıvılcımlarının alevlenmesini sağlamak. Ömerhacılılar arasında dayanışma topluluğu oluşturulmasına katkıda bulunmak. Örneğin: özel günlerde dayanıþmayı sağlamak, düğün, ölüm ve bayram gibi günlerde köylülerimizi kaynaştırmak ve yardımlaşmayı artırmak. Bilgi ve tecrübe alışverişini teşvik etmek. Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki hak ve görevlerimiz konusunda aydınlatmak." Ankara´da böyle bir derneklerinin faal olduğuna değinen Saim Yıldırım Ankara ile bağlantılı çalışarak, Avrupa için Ömerhacılı Kasabalılar adres rehberi yayınlamayıda planladıklarını belirtti.

Ömerhacılılara yönelik bir açıklama yapan Birliğin, Bildirisi aynen şöyle: "Yabancı ülkelerde yaşayan biz Ömerhacılıların kültürel ve sosyal hayattaki etkinliklerinin eksikliklerini görüyoruz. Bu ilgisizlik ve eksiklikler bizi son yıllarda bizi mağdur etmektedir. Kültürel ve sosyal etkinliklerin bir yana itilmesinin, en büyük nedeninin bu zamana kadar maddi ihtiyaçların ön plana çıkmasından kaynaklanıyordu. Ümidimiz bundan sonra manevi değerlerimizin ön plana çıkartıp, yeni nesle kültürel duyarlılığı aşılamaktır. Son yıllarda bazı hemşerilerimiz birikimleri ve düşünceleri sonucunda biraraya gelip, çözüm bulmaya azimli olarak karar vermişlerdir. Dayanışma geceleriyle başlayan faaliyetlerimiz ve benzeri etkinliklerimizin devam etmesi arzu edilmektedir. Bu tür faaliyetlerle amacımız, birlik bağını ve kaynaşmayı güçlendirmektir. Bu olumlu gelişimler sonucunda eksiklerimizi ve etkinliklerimizi bir çatı altnda yapabilme ihtiyaci duymaktayız. Bu nedenle değerlerimizi korumak ve geliştirmek için dayanışmamızın temelini atmış bulunuyoruz. Gelin hep beraber bir güç olalım, köyümüzün, köylümüzün, memleketimizin yararına çalışalım. Birbirimizi bu yola teşvik edelim. "


HÜRRİYET GAZETESİ 6 Haziran 1996
(Muhsin Efeler-DORTMUND)


Resmi büyültmek için tıkla

Ömerhacılı´lar Dernekleşti


Kırşehir´e bağlı Ömerhacılı Kasabası´ndan gelenler, köylerinin kalkınmasına katkıda bulunmak için elele vererek, Ömerhacılılar Derneği´ni kurdular. Nurhan Sarıaydın´ın başkanlığını yaptığı dernekte Yönetim Kurulunu; Saim Yıldırım, Selçuk Erdoğmuş, Yüksel Kaman, Çetin Yıldırım, Şaban Can ve Muharrem Erdoğmuş oluşturuyor. Dernek Yöneticileri, ilk faaliyet olarak bir futbol turnuvası ve bir eğlence gecesi düzenledi. Turnuvaya Hamburg, Belçika, Hollanda ve Kuzey Ren Wesfalya´dan Ömerhacılılardan oluşan takımlar katıldı. Turnuvada rakiplerini yenen Kuzey Ren Wesfalya´lı Ömerhacılılar birinci oldu. Holzwickede semtindeki Rausinger Solonunda düzenlenen eğlence gecesinde ise Ömerhacılılar gönüllerince eğlendiler. Dernek Başkanı Nurhan Sarıaydın, gecede ve futbol turnuvasında elde edilen gelirin köylerinin acil eksiklerini tamamlamak üzere kullanılacağını söyledi


SABAH GAZETESI 18 NISAN 1998Rehberlerini hemşerilerine dağıtan Dernek Başkan Yardımcısı Saim Yıldırım, rehberin vatanından uzaklarda yaşayan hemşerilere sunulan özel bir hizmet olduğuna dikkat çekti.

ÖMERHACILI´LARDAN REHBER


(Emine Sonugür)

Yıllar önce Kirşehir ilinin Kaman ilçesine bağlı Ömerhacılı Kasabası´ndan yurtdışına çalışmak amacıyla gelen; Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa´da yaşayan Ömerhacılılar, birlik örneği sergiliyor. Burada doğup yetişen gençlere hemşehrilik bağlarının önemini benimsetmek amacıyla 18 Nisan 1997 yılında resmi bir dernek kuran Ömerhacılılar, faaliyet alanını genişletti.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan hemşehrinin adreslerini tespit eden dernek, "Avrupada Yaşayan Ömerhacılılılar" adı altında özel bir rehber yayınladı. 102 sayfa olan rehberde Ömerhacılı Kasabası hakkında kısa bilgiler, seçkin köy manzaraları, futbol takımları ve faaliyetleri hakkında geniş bilgiler yer alıyor.

Hamburg´daki bir düğün sırasında rehberlerini hemşehrilerine sunan Dernek Başkan yardimcısı Saim Yıldırım, konu ile ilgili şu bilgileri verdi: "Hiç bir ticari amacı olmayan rehberimiz, vatanından uzaklarda yaşayan hemşehrilerimize sunulmuş özel bir hizmettir. Su anda kitapcığimzda 480 civarinda hemşehrilerimizin adres ve telefon numaraları doğru olarak verilmiştir."Dernek Baskan Yardimcısı Yıldırım,"Arzu edenlerin rehber hakkinda 0203-4280115 numarali telefondan bilgi edinebilirler." Dedi.HÜRRİYET GAZETESİ 18 Nisan 1998


Resmi büyültmek için tıklaÖmerhacılılar Rehber Çıkardı


Ömerhacılı`lar Kültür ve Dayanışma Derneği´ni kurarak bir dizi faaliyet yürüten yöneticiler, birde rehber yayınladı. Yöneticiler, hedeflerinin üye sayısını daha da artırmak olduğunu söylediler.

Kasabalarındaki komşuluk ilişkilerini devam ettiren Ömerhacılı´lar örf ve adetlerini de sürdürüyor.

AVRUPA`da yaşayan Kırşehir-Kaman Ömerhacılı Kasabası halkı için özel bir rehber yayınlandı. Yurtdışında yaşayan insanların hemşerilik hislerinin önemli olduğunu düşünen kasabalı girişimcilerden bir kısmı bir araya gelerek, Yurtdıþı Ömerhacılılar Kültür ve dayanışma Derneği´ni kurdu. Daha sonra kolları sıvıyan dernek yöneticileri, tüm Avrupa´da yaşayan Ömerhacılıları bir bir tespit etti. Dernek yöneticileri, 480 Ömerhacılıyı bir araya getirmeyi başardi.

Bununla da yetinmeyen yöneticiler, "Avrupa´da Yaşayan Ömerhacılılar" adı altında özel bir rehber yayınladı. 102 Sayfalık rehberde kasabaları hakkında bilgi ve resimlere yer veren Ömerhacılı´lar, tüm Avrupa´da yaşayan Ömerhacılı´ların adreslerini de yayınladı. Başkanlığını Nurhan Sarıaydın´ın yaptığı dernek, Almanya, Hollanda Belçika ve Fransa´da birer futbol takımı da kurarak, adlarını yeşil sahalarda da duyurmayı başardı.

HAMBURG

© Copyright 2001
by Nurhan Sarıaydın and Selçuk Erdoğmuş