Faaliyetler

DERNEĞİMİZİN TARİHLERİYLE FAALİYET RAPORU(Aktüilize Tarihi  07.06.2006)

Derneğimizin faaliyetlerine değinirken ilk olarak düşünce saflarından başlayarak işlemeye çalıþtık. Daha sonraları da derneğimizin gelişme ve şuandaki durumuna kadar olan zamanı tarihlerle işlemeyi uygun gördük:

İlk gruplaşarak yaptığımız ve derneğimizin düşünce safhalarını hayata geçirmeğe neden olan, bundanda gurur duyduğumuz; Hollanda´da hemşerilerimizle yapmıþ olduğumuz ilk futbol karşılaşmamız ve akabinde yapılmış olan eğlecemizdir(1994 Yılı Güz dönemi).

Hollanda
Hollanda

Resmi büyültmek için resmi tıklayın!

O eğlence sonrası almıþ olduğumuz güzel tepkiler ve destek üzerine; 29.10.1994 tarihinde Hollanda´daki hemşerilerimizinde katılımlarıyla, bölgemizdeki yapmış olduğumuz ilk daveti organize ettik. (Bu davet ;Futbol karşılaşması ve akabinde yapılan eğlencedir.) Bu davet sırasında, düşüncelerimizi bölgemizde yaşayan hemşerilerimize tam olarak iletme fırsatını bulduk. Daha sonrası yapacagımız ilk toplantımıza KURUCU ÜYELERimizi davet ettik.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi; ilk toplantımızı 01.11.1994 tarihinde yaptık. Bu toplantıda almıþ olduğumuz kararla; "ÖMERHACILI BİRLİK" adını gururla aldık. Bu toplantıda almış olduğumuz bir diğer kararla, en kısa zamanda yönetim kurulumuzu seçmeye karar verdik.

Bundan sonra, dernekleşmek için yapmamız gerekli olan konular için, araştırma safhasına başladık. Akabinde Dernek Tüzüğümüzün hazırlanması için girişimlerde bulunduk.

08.01.1995 Tarihinde yapmış olduğumuz toplantımızda, ilk YÖNETİM KURULU´muzu seçtik. Daha sonrasında adını ÖMERHACILI BİRLİK`den alan ve bizleri temsil eden amblemimizi tasarlayarak hayata geçirdik.

Amblemin kullanma hakkı sadece Yurtdışı Ömerhacılı´lar Kültür ve Dayanışma Derneği'ne ait olup derneğimizin müsadesi ile diğer derneklere (dayanığma ve birlik amacı için) kullanma hakkını vermiştir.

Tüzüğümüzün türkçesini hazırlayarak bütün hemşerilerimizin bilgilerine sunduk. Ayrıca üyelerimizin istekleriyle aidat toplamaya başladık. Üyelerimize, derneğimizin üyelik formlarını dağıtarak, resmi üyelik konusunu bitirmiş olduk.(04.02.1995)

12.03.1995 Tarihinde almış olduğumuz bir karar akabinde, ilk ÖMERHACILILAR GECESİ için hazırlıklarımıza başladık. Tarih olarak: Almanya´da resmi tatil günü olan ve bu güne kadar Ömerhacılı´lar Geceleri için sabit gün olarak da belirlenen, Pfingsten´de yapmaya karar verdik.

03.06.1995 Tarihinde 1. Ömerhacılı´lar Gecesini gururla organize ettik. Bu geceyi Almanya´nın Bochum şehirinde düzenledik.

10.09.1995 Tarihinde aldığımız kararla rehber çalışmalarına başladık.

Ekim 1995 yılı sonlarında, Hamburg´da yaşayan hemşerilerimizle beraber anlaşarak; Hamburg´a davetli olarak hemşerilerimizle beraber gittik ve onlara düşüncelerimizi iletme fırsatını yakaladık. Oradanda mükemmel izlenimlerle döndük. Artık her geçen gün, amacımıza inanan, hemşerilerimizin sayısı katlanmaya başlandı.

02.03.1996 Tarihinde amacımız olan düşüncelerimizi, diğer bölgelere anlatmak amacıyla başlatmış olduğumuz nezaket ziyaretlerine; Belçika`ya giderek devam ettik. Düşüncelerimizi orada yaşıyan hemşerilerimize anlatma fırsatını bulduk. Gördükki, orada yaşayan hemşerilerimizde bizler gibi düşünmekteydi; onlardan da destek sözü alarak, mutlu birşekilde Belçika`dan ayrıldık. Aynı gün Hollanda`ya geçerek orada da güven tazeledik.

Bu faaliyetlerimiz sırasında, adres toplama görevini ve resmileşme işinide beraberinde devam ettirmekteydik. Ama sık sık Alman Kanunlarıyla karşı karşıya geliyorduk; Çünkü Avrupa çapında kurmak istediğimiz federasyon çalışmalarımıza ilk red cevabını almış bulunuyorduk. Yeniden başvurma isteğimiz, Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanarak başlandı.

26.05.1996 Tarihinde Avrupa çapında yapmış olduğumuz, 1. ÖMERHACILILAR TURNUVASI ve akabinde 2. ÖMERHACILI´LAR GECESİ `ni Belçika, Hollanda ve Hamburg´da yaşayan hemşerilerimizin katılımlarıyla bölgemizde gerçekleştirdik.

Almanya.Kuzey Ren Vestfalya
Belçika
Almanya-Hamburg
Hollanda

Resmi büyültmek için resmi tıklayın!

29.09.1996 Tarihinde aldığımız kararla, dini bayramlarımızda, tebrik kartları göndermek için girişimlere başladık.

03.11.1996 Tarihinde Düğünlerde yeni çiftlere, Kur-an`ı Kerim ve Türk Bayrağını, Derneğimiz adına, hediye verilmesi karara başlanmıştır.

1996 Yılı sonlarında, Federasyon ikinci başvuru dilekçemize gelen hayır cevabı neticesinde, üzülerek dernek girişimlerimize başladık. Buradaki üzüntümüz sadece Avrupa çapında resmi olarak çalışamıyacağımız içindi.

18.04.1997 Tarihinde resmileşerek;

"YURTDIŞI ÖMERHACILI`LAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ"

adını gururla aldık.

Nezaket ziyaretleri zincirine Stuttgart, Albstadt, Münih ve Frankfurt´a gidilerek ilk etapta bitirmiş olduk.

21.6.1997 Tarihinde yapılan Genel Kurultay sonrasında, yeni dönem Yönetim Kurulu seçildi.

1997 Yılında "ÖMERHACILI`LAR REHBERİ" ni çıkartarak hemşerilerimizin hizmetine sunduk.


1998 - 2000 yılı arasındaki faaliyetlerimizi genel olarak kendi bölgemize ayırma ihtiyacını gördük. Çünkü şimdiye kadar yapılan çalışmalar da, genellikle ikinci ve üçüncü nesiller bulunmaktaydı; bizler ise tüm yaş gruplarını derneğimize kazanmak istiyorduk. Bundan dolayı faaliyetlerimizi bölgemize yönlendirdik.
2001 YILI KURBAN BAYRAMI ŞÖLENİ


09 MART 2001 / GELSENKIRCHEN

2001 Kurban Bayramý Þöleni

2005-2006 Dönemi Faaliyetleri

1) 03.04.2005 Tarihinde; yeni Yönetim Kurulu seçilerek görevine başladı.

 

2) 07.05.2005 Tarihinde; bölgemize yönelik Eğlence ve Takdim Gecesi düzenlendi. Gecemizde yeni Yönetim Kurulu takdim edilmiştir. Gecemize büyük bir katılım yaşnmıştır. Bu Düzenlenen Gecede derneğimize 20 Yeni Üye Kazandırılarak; üye sayımız 69´a ulaşmiştır.

 Takdim Gecesi

3) 18.05.2005 Tarihinde; Derneğimize ait olan eski kontomuz değiştirilerek; Şu konto ile Çalışmaya başladı: Sparkasse Unna (BLZ 44350060) Konto Nr. :

 

4) 18.05.2005 Tarihinde; Yönetim Kurulu değişikliği nedeniyle Noter Huzurunda  imza atılarak tastiklenme düşüncesi aksaklıklar yüzünden bir sonraki tarihe ertelenmiştir.

 

 

5) 29.05.2005 Tarihinde; 1.Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı ve toplantıda alınan kararlar şöyledir:

  Yapılan toplantıda noter için gerekli eksikler tamamlanarak; Bülent Demirhan`nın randevu icin gün alınması istenmiştir.

  Sponsorluk Ücretleri belirlenmiştir:

  Organize edeceğimiz gece için Sponsor arama faaliyetleri hızlandırılacaktır. Ana sponsor olarak Murat kuyumculuk kabul edilmişdir. 

♦ Spor Sahası için  Bochum, Dortmund, Gelsenkirchen ve Duisburg Belediyelerine yazılı olarak başvuracaktır.

♦ 18 Yaşını doldurmuş ve öğrenci konumundaki bütün hemşerilerimiz; eğer istedikleri taktirde aidat ödemeden üye olabileceklerdir.

 

 

6) 12.06.05 Tarihinde Yönetim Kurulu olarak resmen Derneğimize Bayan hemşerilerimize Bölge Temsilcileri görevi verilmiştir. Bu görevle amaçlanan; Bayan Hemşerilerimizin her konuda fikirlerini bölge temsilcilikleri aracılığiyla Derneğimize bildirmek ve dernek yönetiminde söz sahibi olmalarını sağlamaktır. Görev verilen temsilciler söyledir:

Dortmund ve Unna:          Seçil Çiğdem - Seher Erdoğmuş

Gelsenkirchen ve Essen:  Zübeyde Piri – Derya Piri

Bochum:                            Hatice Yıldırım

Wuppertal:                        Serpil Taşkın – Zübeyde Taşkın

Hagen:                               Türkan Çiğdem – Sema Çiğdem

♦ Bayan Hemşerilerimizin Derneğimiz de faal çalışabilmeleri için girişimlere başlanmasina karar verildi. Bunun için düşüncelerini almak amacı ile 12.06.2005 tarihinde Anket yapıldi ve bu anketde bayanlarin düsünceleri alindi

 

7) Yönetim Kurulu ikinci toplantısını 26.06.2005 tarihinde Gelsenkirchen de yapıldı:

♦ Gecedeki Eğlence için bir Çadir Kurulması Araştırıldı. (Cemal Taşkin Tarafindan araştırmalar yapılmıstır. Metrekaresi 8 Euro ya maliyeti yüzünden pek sıcak bakılmamaktadır.)

♦ Ana Sponsorumuz Bayram Özdemir`le detayları görüşmek için Fahrettin Can görevlendirilmiştir.

 ♦ Turnuva öncesi futbol takımı kurulması için hazırlıklar yapılarak futbol takımı sorumluları olarak Şit Piri ve Özkan Sağlık seçilmiştir.

Sit Piri

♦Anket bilgileri değerlendirildi. (Bundan sonra yapılan bütün Eğlence, Piknik vb. Faaliyetlerin Cumartesi yapılması önerileri benimsendi ve davetler yazılı olması istendi. Bayanlara yönelik geziler yapılmasi icin girişimlerde bulunabileceği saptandı.)

♦ Spor Sahası için duisburg´a başvuruldu; diğer sehirlere de en kısa zamanda başvurulacak.

♦ B.Demirhan`ın yönetimimize sponsorluk başvurusu olumlu karşılandı.

♦ Bankada para çekiminde iki çekim arasın da 45 gün olması gerekliliği saptandı.

♦ Kadınlar Kolu Başkanı olarak Serpil Taşkin secildi. Bundaki amaç Bayan hemşerilerimizin organize olması icindir.

 

8) 17.09.2005 Tarihinde ilk defa olmak üzere bölgeler arası ilk toplantı yapılmıştır.  Bu toplantıdaki gündem maddeleri:

Toplanti

a)Turnuva günü ve gecesi dernekler arası dayanışma hangi ölçülerde ve nasıl gerçekleştirilebilir,

b)Hangi faaliyetlerimizi hayata geçirebiliriz,

c) Derneği düzenleyen bölgemize hangi konularda ve nasıl yardımcı olabiliriz,

d) Adreslerin aktüilize edilmesi,

e) Dernekler arası iletişim,

f) Diğerleri,

 

♦ Bölgeler kendi sorunlarını anlattılar. Bir öneri yapılarak her sene aynı yerde turnuva yapılması istendi.

♦ Dernekler arası yardımlaşmanın karara bağlanarak hayata geçirilmesine; Stutgart bölgesi dışındaki bölgelerin oybirliğiyle kabul edilerek;  kağıt üzerine geçirilmiştir. Böylelikle Geceyi düzenleyecek bölgeye 500€   her bölge tarafından yardım edilecektir. Gece düzenleme sıralaması şöyledir:

2006 NRW

2007 Baden W.

2008 Frankfurt

2009 Holllanda

2010 Bayern

2011 Belçika

♦ Adres aktüilizesi için yönetim kurulları çalışmalara başlayacak. (  Hollanda İnternet sitesinde kullanılan adres kutusunu herkes tarafından kullanılması önerildi.

♦ Geceler sırasında düzenlenen Tombaladaki zaman kaybı için yeni bir sistem bulunması istendi.

♦ Köye yönelik yardım yapılması istendi. Bu yardımların orman kampanyası (Hollanda`nın düşüncesi) ile başlatılarak; Köy Mezarlığının Bakımı (Baden W. ve Bayern`in Düşüncesi) ile devam edilmesi isteniyor.

♦ Bir Düşünce ortaya atılarak Ömerhacılı`da Gece düzenlenmesi yapılabıleceği bildirildi. Bunun içinde en güzel zamanın Ağustos ayının ilk haftası olabileceği düşünüldü.

♦ Bu sene ilk defa düzenlenen Bu toplantının hersene devam edilmesi ve de; hersene Frankfurt da yapılması düşünülüyor.

 

9) 30.10.2005 Tarihinde; Yönetim Kurulu toplantısı yapılarak, Düzenlenecek Bayram Şöleni için gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

 

10) 12.11.2005 Tarihinde; Bayram Şöleni yapılmıstır.

 

11) Ana sponsorumuz Bayram Özdemir tarafından derneğimiz adına bir takım forma, bir takım Eşofman ve 500 adet T-Sört yaptırılarak derneğimize hibe edilmiştir.

 

12) Gecedeki Müzik Organizasyonunu düzenlemek için Metin İlbeyi ile anlaşılmıştı ama Kendi arzusu ile organizasyon düzenlemeden vaz geçmiştir

 

13) Bülent Demirhan`han tarafindan yapılan girişimler sonuç vererek; turnuva için sahamıza kapora verilmek şarti ile anlaşma safasına varılmıştır.  Spor sahasinin adresi şöyledir:

 

Sport Anlage Tus Hordel

Hordelerheide 189

44793 Bochum

 

14) 05.12.2005 Tarihinde; Gecemiz için Laila Düğün Salonu ile anlaşılmısştır.Salon 800 Kişiliktir.Düğün Salonu sahibine Kapora verilmiştir.Salonun fiati için bazı optionlar açık bırakılmııtır.

 

Laila Düğün Salonu

Dorstenerstr. 360

44653 Herne-crange

Ruhi Manav Tel: 02325/583520    Cep: 0178/8384851

 

 

15) 14.01.2006 Tarihinde Hagen de Bayram Şöleni yapılmistir. Şölene katılım istenilen çoğunlukta olmuştur. 

 

Bayram Söleni

16) 05.03.2006 Tarihinde; Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Bu toplantıda gecemize yönelik hazırlıklar kontrol ve planlamasiı yapılarak görev dağılımı yapıldı. Tombala için görüşler belırtılerek sponsorlar ile hediye ile ilgili son konular karara bağlandı. Ayrıca tombalanın fazla zaman almaması için özel bir tomba planlaması için Selçuk Erdoğmuş a görev verilmiştir.

 

17) Tomba icin Yönetim Kurulumuzun 05.03.2006 tarihinde sponsorlarla yaptigi görüsmeler sonunda hediyeler belirli edilmistir:

 

Plasma(LCD) Televizyon (Derneğimiz tarafından102 ekran Medion marka1299€ verilerek alınmıştır.)

Bisiklet  (Bülent Demirhan)

Türkiye Uçak Bileti (Bülent Demirhan)

DVD Player (Bülent Demirhan)

AltınTakılar(30 Parca)

Diğerleri (Hemşerilerimiz tarafınan getirilecek küçük hediyeler.

Necati Piri Tombala için katkıda bulunacak(4 Saat)

Cemal Taşkın Tombala için katkıda bulunacak(2 Top)

Cetin Yıldırımla 100 Hediyeye  …€ karşılığı anlaşıldı.

 

 

18) 09.04.2006 Tarihinde sponsorumuz Bayram Özdemir tarafından bastırılan gece davetiyeleri  elimize geçti. Bununla beraber kart dağıtma başlayarak diğer dernek görevlileri ile baglantıya geçerek kartlar dağıtımı ile ilgili girişimler başlanmıştır. Bayern, Hamburg,Nürnberg ve Fransaya posta ile diğer bölgelere elle verilmesine karar verildi.

 

19) 30.04.2006 Tarihinde futbol ilk antremanimizi Hagen de yaptik. Bütün Hemşerilerimiz bu antremana büyük bir coşku ile katıldı.

Ilk Antreman

20) 07.05.2006 Tarihinde 2. futbol antremanımızı Hagen de yaptık. Antremanda Yönetim Kuruluda Toplanarak gece için görev dağılımı yaptık ve hemşerilerimizden fikirler alındı.

Ikinci Antreman

21) 14.05.2006 Tarihinde "Anneler Günü"nü kutladık. Yönetim Kurulu anneler gününde annelerimize bir jest yaparak onları unutmadığını gösterdi. Ayrıca gece için son rutujlar yapılmaya başlandı.

Anneler Günü

♦Cemal Taşkın tarafından Turnuva surasın malzemeleri taşımak için 7,5 Tonluk kamyon temini sözü alındı.

Turnuva ve Gece Sırasında Yapılmasi Düşülünen Aktiviteler:

♦Cuval yarışi,

♦Balonlu dart atışı,

♦Çocuklara Makyaj yapılması,

♦Miniplayback

♦7 ile 10 Yaşları arasındaki çocuklar arasında Futbol Maçı,

♦Yumurta taşıma,

♦Palyarco 

♦Salon sırasında yoğurt yeme yarışı,

 

22) 28.05.2006 Tarihinde Şit Piri Yönetiminde ilk hazırlık maçımızı yaptık. Yönetim Kurulumuz da maç sırasında hemşerilerimizle beraber değerlendirme yaparak gece planlaması son durumuna getirildi.

 

23) 04.06.2006 Tarihinde; yaklaşık 1000 kadar Ömerhacili Hemşerimizin katılımı ile, Ömerhacılı`lar Turnuvasını ve Gecesini gerçekleştirdik. Ama en büyük mutluluğumuz hemşerilerimizden gördüğümüz güzel tepkiler ,hoşgörü ve büyük katılımdı.

 

 

© Copyright 2001
by Nurhan Sarıaydın and Selçuk Erdoğmuş