Dernek Kuruluşu

DERNEK KURULUŞU

Avrupa`da yaşayan Ömerhacılı`lar olarak bir çatı altında birleşme ihtiyacımız 1994 yılı sonlarına kadar sadece bir düşünceden ileriye gidememişti. Bu düşünceyi hayata geçirmek amacıyla ilk adimların atılma kararı bir arkadaş toplantısı sırasında hemşerilerimiz tarafından verildi.

Bunun sonrasn da düşüncelerimizi sağlıklı bir şekilde hayata geçirmek amacıyla günümüzün en güncel spor faaliyetlerinden biri olan futbol karşılaşmalarını kullanma kararına vardık. Bununla beraber Hollanda`ya giderek ilk futbol musabakamızı orada yaptık. Hemen sonrasında 29.10.1994 tarihinde resmi olmayan ilk organizasyonumuzu gerçekleştirdik.

Bunun akabinda ilk olarak atılımlara başlandı. Başlangıçta bu düşünceyi Kuzey Ren Vestfalya `da yaşayan bütün hemþerilerimize aktarıldıktan sonra; derneğimizi kurmuş ve bu dernek işine tam olarak gönül vermiş kurucu üyelerimiz belirlemiş olduk:

Kurucu Üyeler :

Atilla Çiğdem
Atilla Can
Bayram Keleş
Çetin Yıldırım
Ergün Doğan
Muharrem Erdoğmuş
Necati Piri
Nevzat Yıldırım
Numan Şahin
Nurhan Sarıaydın
Orhan Piri
Ramazan Doğan
Saim Yıldırım
Selçuk Erdoğmuş
Şaban Can
Şit Piri
Tuncay Çiğdem
Yalçın Çiğdem
Yılmaz Çiğdem
Yüksel Kaman(Ayrıca yukarıda ismi geçmeyen ama derneğimizin ilk kuruluşunda manevi desteklerini bizden eksik etmeyen Tilburg´da ve bölgemizde yaşayan bütün hemşerilerimize, bizleri desteklemelerinden dolayı şükran dileklerimizi sunarız)

01.11.1994 Tarihinde yukarıda isimlerini vermiş olduğumuz kurucu üyelerimiz tarafından yapılan ilk toplantımız sırasında derneğimizi "ÖMERHACILI BİRLİK"adı altında ilk temelini attık. Almış olduğumuz ilk kararla Yönetim kurulu seçilene kadar Kurucu Üyelerimize karar verebilme yetkisi verdik.

08.1.1995 Tarihinde yapmış olduğumuz toplantı sırasında ilk toplam 7 kişiden oluşan yönetim kurulumuzu seçtik.

Seçilen ilk yönetim kurulu ilk olarak Federasyon altında resmileşmek amacıyla ilk çalışmalarına başlamış oldu. Federasyon altındaki resmileşme amacımız bütün Avrupa çapında resmen çalıþabilme isteğimiz idi. Ama bu Avrupa düşüncemiz bizim resmileşmekte yaklaşık 2 yıl geriye attı. Çünkü uzun ve yoğun girişimlerimizden sonra, resmi olarak 2 kere Alman kanunlarıyla bizi karşı karşıya getirdi; Almanya bize federasyon altında çalışma izini vermedi. Böylelikle resmileşmede yaklaşık 2 sene gecikerek 18 Nisan 1997 tarihinde Avrupaya ismimizi duyurmuş olduk.

ÖMERHACILI im AUSLAND KULTUR- UND FÖRDERVEREIN e.V
YURTDIŞI ÖMERHACILI´LAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİÖMERHACILI BİRLİK AND´I

Kesinlikle ilkeli çalışmamızı bırakmıyacağımıza;
Büyüklerimizden aldığımız "Ömerhacılı Kültürünü"
bizden sonra gelen nesile,hiç bir şekilde zarara
uğratmadan teslim edeceğimize;
Dinimize ve Bayrağımıza sahip çıkacağımıza;
"Baba ve Ana Sevgisi" ni unutmayacağımıza ve unutturmayacağımıza;
Gurbette yaşayan hemşerilerimizin bütün sorunlarını,
kendi sorunlarımız gibi çözmeye çalışacağımıza;
Vatanımızı yüceltebilmek amacıyla uğraşacağımıza
"Ömerhacılı Birlik" adına söz veriyoruz!!!!!!!!

NE MUTLU ÖMERHACILI `LAR GİBİ OLABİLENE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!   

© Copyright 2001
by Nurhan Sarıaydın and Selçuk Erdoğmuş